Ukrajinský parlament dnes schvaloval ústavní změny, které dávají donbaské samosprávě rozsáhlé pravomoci, jako neodvolatelnost zvolených zástupců, svobodné užívání ruštiny či právo na vytváření vlastních bezpečnostních struktur. Změna ale Donbasu nepřiznává speciální status, po kterém volají separatisté, protože neumožní federalizaci země.
Změny v ústavě radikálové pochopili jako zradu ukrajinských zájmů a jejich útok se obrátil proti Porošenkovi v panice, že pod tlakem Evropy daruje kus Ukrajiny Putinovi. Jednání a hlasování o decentralizačním zákoně se dělo v napjaté atmosféře za skandování „Hanba!“ Předsednickou tribunu zablokovali zastupitelé z Radikální strany.
„Nemůžeš poslouchat Západ a měnit ústavu v době války a tak zrazovat národní zájmy Ukrajiny“, – volal radikál Jurij Šukevič, syn velitele Ukrajinské povstalecké armády.
„Je to opravdu decentralizace anebo posilování autoritářství na Ukrajině?“ – ptal se Šukevič. „Nám říkají, že chceme jednotný stát, jediný ukrajinský jazyk a teď nám nabízejí dodržování dohod z Minska. Nemůžeme měnit ústavu v podmínkách války s Ruskem, se kterým opravdu bojujeme. Zvláštní postavení, ale oni mají místní vládu, mají svou vlastní policii, soudy, státní zástupce, daně. Určují, jaký jazyk budou používat a mají nárok na zvláštní vztah se sousedními regiony Ruska. Takže, možná tam zítra otevřeme velvyslanectví? To je – zrada ukrajinských národních zájmů „.
Pro stovky demonstrantů před budovou se jednání o návrhu ústavních změn stalo signálem k útoku na budovu. O pořádek se snažilo 3500 policistů. V potyčkách a po výbuchu granátu zemřel jeden příslušník policie, hlášeno je asi 100 zraněných.
zdroj zde
Útoky radikálů byly zbytečné – víkendová telefonická jednání Merkelové a Hollandeho Putinovi (zde) skončila tím, že volby v Donbasu, plánované na podzim letošního roku, budou považovány za porušení Minských dohod a jednání se nenesla v pohodovém duchu. Zároveň Porošenko zdůraznil, že nikdy nepřizná Donbasu zvláštní status, jelikož „lidé si jej zvolili proto, aby udržel Ukrajinu celistvou“ (zde). Takže žádné dobré zprávy a kolem voleb může být opět rušno.
Úpravami ústavy Porošenko nesleduje víc, než „jako“ vstřícnost vůči Donbasu a Minským dohodám.
– Pozorovatelka – 31.8.2015