• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    VIDEO: Bolívia deklaruje „úplnú nezávislosť“ od Svetovej banky a MMF

    6-8-2017 Zem & Vek 117 722 slov zprávy
     

    Bolívijský prezident Evo Morales, ktorý od svojho nástupu (2006) zvýšil sociálne výdavky v oblasti zdravia, vzdelania a chudoby o 45 %, zdôraznil nezávislosť jeho vlády od medzinárodných organizácií, ktoré poskytujú pôžičky a majú nepriaznivý vplyv na národ. Podľa jeho slov, Medzinárodný menový fond (MMF) a Svetová banka od roku 1944 „diktovali ekonomický osud Bolívie a sveta.“


    Za Bolíviu dodal: „Dnes môžeme povedať, že sme od nich úplne nezávislí.“ Ďalej uviedol, že závislosť jeho krajiny od týchto agentúr, ktorých vznik bol riadený americkou vládou ako bábkou skrytej a skutočnej moci, bol tak veľký, že MMF mal kanceláriu na ústredí vlády a zúčastňoval sa na jej schôdzach. Estado Plurinacional de Bolivia je momentálne na vstupnej ceste k Spoločnému južnému trhu (Mercosur), latinskoamerickej obchodnej dohode, ktorej bol od roku 2012 len pridruženým členom.


    Známe povstanie Bolívie (2000) proti americkej korporácii Bechtel, ktorá sa privatizáciou dostala k zásobám vody, a súvisiace kroky Svetovej banky vrhli svetlo na dlhové problémy regiónu. Väčšina bojov, ktoré štát viedol posledných 60 rokov, boli boje ekonomické, so slučkou na krku od týchto organizácií. Protesty sa sústreďovali na neprimeranú privatizačnú politiku vlád (pracujúcich pre zahraničie), úsporné opatrenia, zníženia miezd a redukciu práv zamestnancov.


    Moralesova garnitúra učinila v andskom národe značné zmeny a čísla hovoria nasledovné: znárodnenie uhľovodíkových palív, zníženie miery chudoby zo 60 % na menej ako 40 %, pokles miery negramotnosti z 13 % na 3 %, trojnásobný HDP s priemerne 5 %-ným ročným rastom, 95 % potravín z vlastnej produkcie, štvornásobné zvýšenie minimálnej mzdy, rozvoj infraštruktúry v oblasti komunikácie, dopravy, energetiky a priemyslu. Zabudnutým a znovuobjaveným pojmom v problémovej histórii Bolívie sa stala stabilita, ktorá je v súvislosti s dnešným hospodárskym spomalením (ktoré zažívajú mnohé štáty v regióne) skutočnou výsadou.


    Video Lovci ekonomík, vysvetľujúce princípy vykorisťovania rozvojových krajín nadnárodným kapitálom:



    Bolívijská história je dôkaznou štúdiou katastrofických účinkov pri preberaní a prijímaní politiky neoliberalizmu. Referendá a čísla vo voľbách však nie sú aj napriek súčasnému progresu tak jednoznačné. Sú dva konkrétne faktory, ktoré tieto výsledky ovplyvňujú: nenávistná, protivládna kampaň s väzbami na zahraničné financie a niekoľko vládnych škandálov s obvineniami z korupcie. Je otázne, či sa tieto obvinenia vlády zakladajú na pravde alebo sú len opäť starostlivo vedenou mediálnou paľbou. Isté však je, že ak sa na tróne objaví líder, ktorý robí pre svoj národ čo i len minimum (čím poškodzuje zahraničné/kozmopolitné záujmy), čoskoro nám mainstream predloží správu o „sociálnych nepokojoch“ (z dielne americkej ambasády a spriaznených NGO) a ďalší terč, ktorý treba zneškodniť ako „nedemokratického lídra a diktátora.“


    Pramene:
    [1] Bolivia Declares ‘Total Independence’ from World Bank and IMF; autor: AHT Staff; American Herald Tribune, 23.7.2017
    [2] Bolivia and the 21F: continuity and democracy; autor: Federico Acosta Rainis; American Herald Tribune, 5.3.2016
    [3] Regime Change in Bolivia: US Intelligence Preparing to Oust President Evo Morales?; autor: Nil Nikandrov; Centre for Research on Globalization, 11.6.2016
    [4] Bolivia Produces More Than 95% of Its Food: Minister; autor: teleSUR/mk, 31.7.2017
    [5] US Funds ‘Terrorist’ Separatist Groups in Bolivia: Evo Morales; autor: teleSUR/AFP-La Radio del Sur, 25.7.2017
    [6] Lithium, a Strategic Resource: Here’s Why The US Wants To Break Bolivia To Bits With Hybrid War; autor: Andrew Korybko; GPolit/Centre for Research on Globalization, 26.8.2016



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑