"Dále bych se ještě dotkl digitalizace. Paní předsedkyně zde říkala, že vzhledem k tomu, že tato digitalizace je kvalitnější, má menší kvantitu. Ale tento rozdíl je, řekl bych, velmi podstatný. Zatímco v roce 2016 se uvádí, že bylo digitalizováno něco přes milion souborů, tak v roce 2011 to byly přes 4 miliony souborů, což je rozdíl veliký. Pokud jsem viděl některé kontroly, nacházejí se tam samozřejmě určité chyby, ale myslím si, že při každé práci se určitá chyba udělá," konstatoval senátor.
"Chtěl bych tím navázat na to, že i když mluvíme o roce 2016, tak v roce 2015 byla digitalizace převedena z Ústavu pro studium totalitních režimů do Archivu bezpečnostních složek, což bylo protizákonné. Je to v rozporu s § 4 písm. d) zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek. Jak se ukazuje z pohledu kvantity, tak tento krok nejen, že byl nezákonný, ale nevedl k nějakému kýženějšímu výsledku," prohlásil senátor Grulich, aby závěrem dodal: "Ještě znovu, abych nezapomněl. Navrhuji Výroční zprávu Ústavu pro studium totalitních režimů zamítnout."
"Zamítnout je problém, je to problém u zpráv, kde se říká bere na vědomí. Je to i ve městech, co to znamená, když nebere na vědomí. Ale hlásí se pan senátor Oberfalzer, který vysvětlí, jak bychom to mohli udělat," komentoval návrh schůzi Senátu řídící mistopředseda Senátu Jaroslav Kubera.
"Tuto debatu jsme absolvovali před rokem, a tam se potvrdilo, že v souladu s jednacím řádem ke každému senátnímu tisku lze zaujmout také stanovisko zamítnout. Tady bych vycházel už z loňské debaty a expertizy jak legislativy, tak našeho organizačního odboru," vysvětlil senátor Jiří Oberfalzer.
Jenže i ke kritice Tomáše Grulicha se ještě vyjádřila Emilie Benešová, předsedkyni Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.
(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)