• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Trump si pohneval vojnových štváčov. Tentoraz kvôli Kórei

    13-3-2018 Zem & Vek 100 994 slov zprávy
     

    Americký prezident Donald Trump naservíroval minulý štvrtok jastrabom vo Washingtone nemilé prekvapenie. V mnohých európskych krajinách sa v ten deň slávil Medzinárodný deň žien. U nás v strednej Európe od 19. marca 1911 ako Frauentag, 71-ročný realitný magnát si zobral za prvú manželku Moravanku a za tretiu – súčasnú – Slovinku a o MDŽ od nich asi niečo vedel. Keby aj nevedomky, daroval 8. marca príslušníčkam nežného pohlavia v oboch kórejských štátoch neoceniteľný darček. Nádej na mier na rozdelenom Kórejskom polostrove. V ten deň totiž zvestoval svetu, že prijal pozvanie na schôdzku so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.


    Zdanie…


    Takýto historicky prvý summit sa má konať do konca mája. 45. prezident Spojených štátov nedospel k tomuto rozhodnutiu na odporučenie poradcov z radov štátneho aparátu vo Washingtone. Nenavrhol mu to ani minister zahraničných vecí Rex Tillerson. „Bolo to rozhodnutie, ktoré urobil sám,“ uviedol šéf americkej diplomacie novinárom v prezidentskom paláci v africkom Džibutsku, kde sa okrem iného pokúšal zadržiavať expanziu Číny, ktorá si tam od vlaňajška prevádzkuje vojenskú základňu. Motivovalo ju k tomu okrem iného stupňovanie pretekov v zbrojení, ktoré Spojené štáty rozpútali za prezidentovania Baracka Obamu a zintenzívnili po nástupe Donalda Trumpa do Bieleho domu. Newyorský multimiliardár počas predvlaňajšej volebnej kampane opakovane prízvukoval, že zbrojenie nemá byť samoúčelné, ani prípravou na vojnu, ale na projekciu veľmocenskej váhy Spojených štátov vis-a-vis potenciálnym protivníkom.


    17. decembra publikoval Biely dom v prezidentovom mene Stratégiu národnej bezpečnosti (National Security Strategy of the United States), v ktorej sa o Severnej Kórei píše ako o krajine s „darebáckym režimom“ (rougue regime), vyzbrojenej jadrovými zbraňami schopnými pripraviť o život „milióny Američanov“. Severná Kórea dráždila v ostatných rokoch USA sériou skúšok jadrových výbuchov i balistických rakiet stredného a dlhého doletu. Washington posielal často do Pchjongjangu odkazy, že nebude nečinne prizerať. Donald Trump sa 2. januára „blysol“ dnes už legendárnym tweetom, v ktorom impulzívne odvrkol na Kimov výrok, že má na pracovnom stole skrinku s gombíkom, ktorý aktivuje vypálenie jadrových rakiet: „Aj ja mám jadrový gombík, ale je väčší a mocnejší ako jeho.“ (I too have a Nuclear Button, but it is a much bigger & more powerful one than his). V angličtine to nesie aj vedľajší význam ako vychvaľovanie sa pubertálnych chlapcov, kto ho má väčšieho. Mienkotvorné médiá označovali aj vďaka tomu oboch prezidentov za nevyspytateľných a nezodpovedných jedincov, schopných privodiť jadrovú katastrofu.


    …a skutočnosť


    Obaja ale, naopak, prejavili minulý mesiac pred otvorením Zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu štátnickú múdrosť a odvahu, ktorou ohromili svet a uzemnili neprajníkov. Severokórejský prezident vyslal za juhokórejským svoju sestru Kim Jo-čong, ktorá študovala takisto ako on vo Švajčiarsku a robí mu poradkyňu. Je odborne fundovaná a jej diplomatická misia šarmom slávila úspech. Priniesla posolstvo s pozvaním na obnovenie vnútrokórejského dialógu na najvyššej úrovni. Soul ponuku prijal a bez meškania vyslal do Pchjongjangu vysokopostavenú delegáciu. Tá dohodla so severokórejským vodcom usporiadanie summitu oboch kórejských prezidentov v priebehu budúceho mesiaca. Bezpečnostný poradca juhokórejského prezidenta spolu so šéfom juhokórejskej rozviedky odleteli ihneď po návrate z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky začiatkom minulého týždňa do Washingtonu. Prezident Donald Trump sa postaral o to, aby jeho bezpečnostní poradcovia a šéfovia silových zložiek súhlasili aspoň navonok s pokusom o mierové riešenie zmrazeného konfliktu na Kórejskom polostrove. Vlečie sa od vyhlásenia prímeria v Kórejskej vojne pred 65 rokmi. Konflikt vtedy utíchol bez podpísania mierovej dohody a ostáva nedoriešený. Čarovným slovíčkom pri hľadaní spôsobu na maximálne zníženie rizika vypuknutia jadrového konfliktu na území hraničiacom na súši s Ruskom a s Čínou je denuklearizácia. Rozumie sa, že celého Kórejského polostrova.


    Spojené štáty by museli v takom prípade pravdepodobne zatvoriť svoj jadrový dáždnik nad Južnou Kóreou. Prezident Trump avizoval, že summit by mal prebehnúť do konca mája a Kim Čong-un mu po juhokórejských emisároch odkázal, že pozastavuje severokórejské skúšky jadrových zbraní. Na dobré slovo USA sa spoliehať nemieni a súhlas s denuklearizáciou zrejme podmieni medzinárodnými zárukami bezpečnosti a územnej celistvosti KĽDR. Ťažšie sa mu bude zadovažovať si medzinárodné záruky nezasahovania do vnútorných záležitostí KĽDR zo strany USA. Hoci Moskva s Pekingom vítajú nádej na odstránenie nebezpečenstva jadrovej vojny v Kórei, nedokážu sa zodpovedne zaviazať, že zabránia neprehľadnému pletencu tajných služieb, nadácií, neziskoviek, združení, hnutí, organizácií a skupín, ktoré destabilizujú situáciu v Rusku i v Číne, aby dali ruky preč od Severnej Kórey.


    Prst do osieho hniezda


    Ochota amerického prezidenta zapojiť sa do mierovej iniciatívy na Kórejskom polostrove vyvolala nevôľu amerického vojensko-priemyslového komplexu. Ohnisko napätia tam potrebujú, aby sa roztočené kolesá zbrojenia nespomaľovali. Čína už i tak oslabuje rok po roku dominanciu USA v ázijskom Tichomorí a iba hospodársky jej tam Spojené štáty nebudú môcť účinne konkurovať. Americkí jastrabi a vojnoví štváči by mali z pokoja na Kórejskom polostrove pramalú radosť a dá sa predpokladať, že Trumpovi pripravia krušné chvíle. Spomeňme len pre občerstvenie pamäti, ako rýchlo ho zbavili ilúzie o možnosti dialógu s Ruskom.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑