Ke stolku k moderátorovi Václavovi Moravcovi přisedli druhý červnový pátek Jan Tvrdoň, Dalibor Dobiáš a Nikita Poljakov.
Hovořilo se o všem možném a účastníci panelové diskuse odpovídali i na dotazy, které poslali z hlediště samotní posluchači.
Jeden z panelistů se snažil poskytnout posluchačům radu, jak poznat podezřelé nepravdivé zprávy, vydávané na podivných webových stránkách, které je uveřejňují, dále jak se vyvarovat otevírání nepravdivých zpráv na sociálních sítích, po kterých se rovněž šíří.
"Taková zpráva má zpravidla dlouhý titulek a ten častokrát nesouvisí s obsahem zprávy- Podezřelé zprávy nejsou podepsané autorem. Při čtení textu nepoznáte zda jde o zprávu nebo o komentář. U webů nenajdete kontakty na redakci a informace o vydavateli. Rovněž chybí zdroje uveřejněných informací," snažil se o návod, jak třídit od sebe pravdivé a nepravdivé zprávy jeden z besedujících.
"Fake News poznáte tak, že z nich stříká nenávist," citoval jeden z besedníků někoho, kdo to vymyslel.
Panelisté se v kruhu na jevišti snažili určit, do jakého předmětu by se ve škole měla problematika médiální gramotnosti zařadit. "Mělo by to být asi součástí výuky českého jazyka," mínil Dalibor Dobiáš pracovně zařazený do jednoho z ústavu AV ČR.
Při odpovědích na přečtenou otázku, zda je věrohodnější Česká televize nebo TV Barrandov, létaly z jeviště do sálu fóry. Například, že to, co na ČT nestihnou hromady lidí, kteří přehazují peníze vidlemi, to na Barrandově stihne jediný člověk a jako na potvoru to je zrovna majitel televize.
(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)