26. srpna 2018 - 08:15
Napřiklad v sedmém díle, který byl rozdělený na dva děje a to tehdejší současný a druhý děj se odehrává v době podle románu Hrabě Monte Christo.
V tomto románem Alexandra Dumase ovlivněném díle třeba zazněla poprvé zfilmovaná píseň Modlidba pro Martu zazpívaná Martou Kubišovou, ale je tam i scéna, která zdánlivě nemá logiku.
Při scénce, kde v příběhu Hrabě Monte Christo zrádný generál, který zradil námořníka Dantese a zajistil, že jej uvěznili na doživotí, se při setkání s navráceným hrabětem Monte Christo jede nejdříve ve studiu natočeném záběru zastřelit, aby se najednou obraz ze studia přenesl na komunikace kolem Strahov. Tam na Strahově se skutečně románová postava v kočáře zastřelí.
Přemýšlivého diváka napadne, proč se ta sebevražda generála odehrála zrovna na Strahově? Druhá otázka vás napadne, zda se nezastřelil v roce 1968 zrovna někdo na Strahově?
A jsme u toho. V roce 1968 působil Vladimír Janko jako náměstek ministra obrany ČSSR. Poté, co emigroval generál Jan Šejna a došlo k otevření armádních kauz z éry Novotného, spáchal Janko 14. března 1968 sebevraždu zastřelením. Spekulovalo se o tom, že Šejna a Janko plánovali vojenský převrat s cílem obnovit moc Antonína Novotného. Podle Wikipedie v roce 1970 se začaly objevoval pochybnosti ohledně okolností jeho sebevraždy. Tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák ovšem prohlásil, že o Jankovi už nechce nic slyšet.
Nu a k těm vysvětleným záběrům v televizním seriálu, jak se tam postava generála z Dumasova románu s narážkou na smrt jiného generála na Strahově zastřelí, lze jenom dodat, že to zrovna moc vtipné nebylo už v roce 1968, kdy se seriál natáčel a nakonec ani nyní.